Trasa około 320 km, czas jazdy 5 godzin (powrót przez Niemcy +150 km) Pomorze zachodnie to region bogaty w parki narodowe oraz zabytki i pomniki drugiej wojny światowej. Oto kilka najciekawszych obiektów połączonych w ciekawą jednodniową trasę.
Startujemy ze Szczecina gdzie już na początku warto odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich – jedno z najważniejszych miejsc w stolicy Zachodniego Pomorza. Pierwszy cel to Krzywy Las w Nowym Czarnowie, gdzie zobaczysz najdziwniejsze w Polsce drzewa, pokręcone w nietypowy sposób. Nikt nie wie dlaczego takie są, ale widok jest wart zobaczenia.
Dalej ruszamy w kierunku Kołbacza i starego, opuszczonego opactwa cysterskiego liczącego sobie około 800 lat. Kryje się za nim pewna legenda. Mówi ona, że tamtejszy opat – Bruno zaprzedał dusze diabłu w zamian za posiłek z ulubionej ryby. Warto zobaczyć to miejsce choćby ze względu na okazałą rozetę – prawdopodobnie największą w Polsce.
Z opactwa kierujemy się w stronę jeziora Miedwie by rzucić okiem na dawną torpedownię umieszczoną przy zachodnim brzegu. Jezioro objeżdżamy od strony północnej i omijamy Stargard.
Teraz kierujemy się na Recz, skąd ruszamy w stronę Ińskiego Parku Narodowego. Ta część podróży to przede wszystkim bardzo przyjemna trasa przez lasy i niewielkie jeziorka.
Dalej jedziemy przez Ińsko i Węgorzyno do Łobezy. Tam warto odwiedzić wzgórze Rolanda i znajdujące się tam historyczne znaleziska. Miejsce nadaje się na krótki spacer. Z Łobezy ruszamy na zachód, krętą i widokową drogą nr 147, dalej trasą 106 przez Nowogard aż do Golczewa.
Mijając okazałą, ale zaniedbaną wieżę zamkową w Golczewie ruszamy kolejnym krętym i przyjemnym traktem nr 108 aż do Wolińskiego Parku Narodowego, na wyspie Wolin. Warto pojechać fragmentem drogi 102 z Kołczewa do Międzyzdrojów. To przyjemna motocyklowa trasa, ale w sezonie letnim bardzo ruchliwa. Jeśli masz dłuższą chwilę wybierz się na spacer do Parku by zobaczyć żubry w specjalnym rezerwacie. Jeśli nie, wystarczy krótki spacer na punkt widokowy na wzgórzu Gosań.
Na Wolinie odwiedź jeszcze jedno miejsce, dawny bunkier i wyrzutnię rakiet V3 w Zalesiu – pozostałość po drugiej wojnie światowej.
Ostatni etap podróży to krótka trasa do Świnoujścia, gdzie atrakcji jest sporo. Nasza propozycja to Fort Gerharda i tamtejsze muzeum, obowiązkowa latarnia morska oraz Stawa Młyny na plaży miejskiej, latarnia, która kształtem przypomina holenderski wiatrak. Dalej na zachód od Świnoujścia mieszkają już nasi zachodni sąsiedzi. Jeśli wracasz do Szczecina, warto pojechać właśnie tamtędy i skorzystać z promu z Altwarp do polskiego Nowego Warpna – skądinąd bardzo urokliwej miejscowości.
Trasa o długości 180-200 km, około 3 h 30 min jazdy Województwo Opolskie kryło dla nas tak wiele atrakcji, że postanowiliśmy przygotować jeszcze jedną trasę po tym regionie. Jakość dróg jest tu zróżnicowana, więc najlepszym pomysłem jest uniwersalny typ motocykla – turystyk lub turystyczne enduro, ale z przejechaniem tej trasy problemu nie będą mieć również posiadacze innych typów motocykli.
Od Malborka do Olsztyna. Trasa liczy ok. 212 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 4 godzin (+ zwiedzanie, w tym 3,5 godzinne zamku w Malborku). 0. Malbork 1. Sztum 2. Kwidzyn 3. Gniew 4. Prabuty 5. Ostróda 6. Olsztyn. Warmia to nie tylko jeziora i lasy, to także kraina dobrze zachowanych średniowiecznych warowni. Tym razem zamiast plażowania i łowienia ryb, proponujemy wam jednodniową wyprawę po szlaku zamków Krzyżackich.
Komentarze
Dodaj komentarzBrak komentarzy
Dodaj nowy komentarz
Dziękujemy!
Komentarz został przesłany do weryfikacji
Powrót